Tance

Pozořice leží na hranici dvou národopisných oblastí Brněnska a Hané, z nichž vychází i souborem prezentovaný repertoár písní a tanců.

Pro oblast Brněnska jsou typické kolové tance, dodnes tančené na hodových zábavách pod májí. Typickými párovými tanci jsou třasák, šotyšky, mazurky,skočné, hulán. Mezi figurální tance patří na Brněnsku například kalamajka, kanafaska, sekerenka, kozácká, ševcovská, zahradník.

Na Brněnsku se vyskytuje také mužský taneční projev, ale ne v takovém rozsahu, jako třeba na Slovácku. Příkladem mužského tance je válavá (čapatá) nebo různé druhy mužských kol.

Z hanáckých tanců převzal soubor například tajč, šviháka, hosara nebo vařečkovó.

Šotyška

Šotyška je příkladem tance, který se na Moravu dostal vlivem válečných událostí. Na Moravě se tančily tance převážně hanácké vyšlapávané a vláčité. V době třicetileté války vtrhla do Čech a na Moravu švédská vojska. Nejen, že přinesla velké útrapy lidem a pustošila náš kraj, ale také si vojáci, když obléhali město Brno, krátili dlouhou chvíli tancem. A tak nám zanechali tanec šotyšku. Tento tanec se později po napoleonských válkách rozšířil i do Francie a Itálie. Existuje několik variant tohoto tance (šotyška z Troubska, Tuřan, Líšně nebo Padochova).