Kroj

Rekonstrukce kroje Pozořicka

Kromě nácviků tance a zpěvu se od počátku souboru začalo intenzivně pracovat na rekonstrukci původního kroje Pozořicka. Velký podíl při realizaci tohoto záměru měl pan Josef Trávníček z Brna-Líšně, s nímž byla podoba kroje konzultována, a paní Monika Koukalová ze Sivic, která kroje ušila. Rekonstrukce odpovídá podobě z meziválečného období. Velkou pomocí při obnově byly dobové fotografie.

Oproti současné podobě kroje, který se nosí v Sivicích a Tvarožné, má meziválečná podoba několik zásadních rozdílů.

Ženský kroj

Nejvýraznějším rozdílem je délka sukní. Oproti současné podobě (po kolena) bylo třeba délku prodloužit do půli lýtek. Dále došlo ke zmenšení nažehlované části rukávců. Barevná sametová kordulka opět získala původní šůsek a krajkové lemování. Šněrovačka na kordulce je hustější. Pod krk dívky se vrátil krejzlík. Zástěrky, které byly v posledních letech stále častěji zaměňovány za škrobené, se při rekonstrukci sjednotily na hedvábné, v odstínu, který odpovídá barvě kroje. K obnovenému kroji oblékají děvčata bílé silonky.

V neposlední řadě došlo k obnově nošení lipských šátků. V tomto směru má největší zásluhu paní Petra Kratěnová z Pozořic, která se naučila šátky správně uvazovat.

Mužský kroj

Mužský kroj se do dnešních dnů zjednodušil mnohem více, než ženský. Při rekonstrukci získal zpět svoji zdobnost. Obyčejná bílá košile je nahrazena vyšívanou, přes kterou se uvazují sametové, barevně vyšívané šráky. Současnou společenskou obuv nahrazují vysoké černé kožené holínky. Ojedinělou součástí mužského kroje z Pozořicka je bílá plátěná vyšívaná zástěra, která se mírně škrobí.

Polosváteční kroj

Protože pořízení svátečního kroje Pozořicka se ukázalo jako nákladné, začala v souboru probíhat diskuze o vytvoření kroje, který by byl jednodušší, tedy i dostupnější. Na jaře roku 2013 ušila paní Monika Koukalová ze Sivic první dva takovéto kroje. Při realizaci se vycházelo z podoby kroje, které vznikly pro dětský soubor. Tato stylizovaná obdoba kroje není historicky nijak podložena. Kroj je prezentován jako polosváteční.

Ženský kroj se skládá z těchto částí:

Bílá plátěná spodnice s krajkovým lemem, barevná, květovaná vrchnice s krajkovým lemem, bílá plátěná jupka, bílá plátěná zástěrka. Ke kroji mohou děvčata nosit i lipské šátky. Kroj se škrobí v kukuřičném škrobu a žehlí se na větší množství malých faldů.

Mužský kroj je totožný s podobou kroje svátečního, přičemž se neoblékají ozdobné prvky (šráky, zástěra).